AKT Maluch
Aktualnosci O klubie Imprezy Chatka Rada klubu Galerie Linki Kontakt
AKT MALUCH - chatka w Ropiance

Wieś Ropianka leży przy drodze (Iwla -) Chyrowa - Olchowiec. We wsi są w tej chwili tylko dwa stale zamieszkane gospodarstwa.

Współrzędne Chatki to:

N 49o 28' 53.4" i E 021o 37' 31.1"


Pokaż na mapie

Niestety czasy, kiedy bez problemu można było dojechać PKSem do Ropianki bezpowrotnie minęły. Zdarzają się pojedyncze autobusy, które najwyżej raz dziennie w godzinach popołudniowych zatrzymują się na przystanku Ropianka-skrzyżowanie (są to autobusy jadące z Dukli do Krempnej).

Do Chatki najłatwiej dojeżdżać z Krosna. Do samego Krosna w miarę wygodnie można dojechać nocnym pociągiem lub PKSem.

Najbardziej funkcjonalnym sposobem dotarcia do Chatki z Krosna jest przejazd autobusem do Tylawy (jest to trasa na Barwinek). Dalej trzeba już przejść się na piechotę. Z Tylawy należy iść drogą do Mszany i w Mszanie, skręcić przed kościołem w lewo na drogę idącą przez las. Drogą tą wchodzi się na grzbiet góry zwanej Jajo i po dojściu na jej grzbiet (na drodze jest rozwidlenie, który przypomina mijankę lub "rondo") należy skręcić lekko w prawo przejść przez drzewa na polanę i polaną zejść w dół do strumienia. Idąc wzdłuż strumienia, natrafi się na Chatkę. Całą drogę z Tylawy idzie się ok. 1,5 godziny.

Można też wybrać wariant ładniejszy, ale z troszkę dłuższym przejściem pieszym. Wówczas wystarczy pojechać busem (jeżdżą dość często) lub PKSem z Krosna do Dukli. Następnie idzie się żółtym szlakiem z Dukli do skrzyżowania z czerwonym szlakiem, dalej czerwonym i niebieskim rowerowym do asfaltu. Na koniec zielonym rowerowym aż do Ropianki. Całe przejście trwa ok. 4 godzin.

Można również dojechać autobusem z prosto z Jasła do Polan. Z Polan czeka nas już spacerek albo przez górę Jasieniów (która jest niestety mocno zarośnięta tzw. krzalami), albo drogą przez Olchowiec do Ropianki. Trasa powinna zająć około półtorej godziny.

Na stronie http://www.rozklady.pl można sprawdzić rozkłady autobusów PKS.

Aktualny rozkład w formie mniej czytelnej znajduje się na PKS Krosno.

[Instrukcja obsługi chatki w PDFie] [O Chatce] [Administracja Chatki] [Zdjęcia Chatki]

Tu są miejsca, w które warto kiedyś zajrzeć