Piosenki łemkowskie i ukraińskie


English version


Zamieszczony tutaj śpiewniczek powstawał przez kilka lat w zaciszu kolejnych komputerów. Od zawsze chciałem go udostępnić publicznie, ale ciągle nie był on jeszcze gotowy. I nie miał szansy stać się gotowy, bo poznawaliśmy nowe piosenki szybciej, niż byłem w stanie je wklepywać. W końcu, za namową kilku osób postanowiłem udostępnić go w takiej postaci, w jakiej jest w tej chwili.

Pomysł na napisanie takiego śpiewniczka pojawił się, gdy zacząłem jeździć z Maluchem. Maluch zawsze był klubem rozśpiewanym, a śpiewało się także piosenki łemkowskie i ukraińskie. Niesety nie były dostepne śpiewniki – postanowiłem więc stworzyć taki śpiewnik, a następnie powielać go w gronie Maluchów. Od początku śpiewnik zawierał teksty napisane zarówno cyrylicą, jak i w polskiej transkrypcji fonetycznej. Później pojawiały się kolejne pomysły: w którymś momencie doszły akordy gitarowe, później nuty, jeszcze później uznaliśmy, że nie można pisać nut w wersji jednogłosowej, jeżeli znamy wiele głosów. I tak z czegoś, co w najlepszym razie miało być małą broszurką zrobiło się ponadstustronicowe „wydawnictwo”.

Należy jednak pamiętać, że tak naprawdę nie jest to żadne wydawnictwo. Jest to coś, co służyć ma wspólnemu śpiewaniu. Chciałbym, aby śpiewnik ten był jak najlepszy, zarówno pod względem językowym, jak i muzycznym, ale zajmuję się nim tylko wtedy, gdy mam na to czas i ochotę. Nie ukrywam, że wszystkie pozytywne komentarze ochotę tę wzmagają 😉

Śpiewnik możesz sobie ściągnąć w postaci plików PDF, w kilku postaciach:

Jeżeli masz problem ze ściągnięciem plików, mogę je przesłać pocztą elektroniczną.

Część piosenek została zapisana w formacie MIDI z podziałem na głosy. Możesz ich posłuchać na stronie Tomka Traczyka

Śpiewnik będzie się od czasu do czasu zmieniał. Zajrzyj tu, aby dowiedzieć się co należy zrobić, abym informował Cię o wszystkich zmianach.

Proszę o nadsyłanie wszelkich uwag. Chętnie także dodam do śpiewnika inne piosenki (kilka już teraz czeka w kolejce), a także wielogłosowe aranżacje tych, które nie są jeszcze rozpisane na głosy. Osoby, które chcą umieścić informację o śpiewniku w innych wydawnictwach, w tym także na stronach internetowych, proszę o zapoznanie się z kilkoma zasadami.

W tworzeniu śpiewnika udział wzięli: Wojtek Chemijewski „Żaba” (pomysł, wklepanie i skład), Ola Hołda (rysunek na okładce), Tomasz Traczyk (konsultacje nutowo-akordowe) oraz Iwona Kołodziejczyk (korekta). Wspomagało nas słowem i czynem wiele osób, na szczególne podziękowania zasługują Władek Maksymowicz z www.lemko.org i Jurij Markiw. Bardzo dziękujemy!

Życzę miłego śpiewania!


Wojtek Chemijewski, aktualizacja: 4 stycznia 2002 r.